Prokop Gábor [prokee]
2004-10-26 22:40:31
Bizonyos kérdések mindig előjönnek...
Elkezdtük gyűjteni a szezonálisan, vagy rapszódikusan felbukkanó kérdéseket, amelyek a Fórumon vagy a Levlistán mindig felbukkannak.
Itt egyben megtekinthetőek, és tudásunkhoz mérten kimerítő választ is kanyarítottunk melléjük. Így ha valamivel gondod van, elsőként mindig olvasd át, talán megoldást találsz.
Ha nem, akkor írd meg a kérdésed a Fórumon vagy a Listán, és ha többek figyelmére is számot tarthat, felkerül ide a többi közé !
FAQ - Mennyi a 12 voltos rendszer normális töltőfeszültsége? A fesszabi 12V rendszer esetén 14V-nál szabályoz, mivel elektronikus szabályzású, a hibahatár gyakorlatilag fél százalék (a szabvány szerint 1%
lehet.) Ez azt jelenti, hogy működő fesszab esetén 14.14V lehet a maximum töltőfeszültség, gyakorlatilag ez nem szokott 14.07V fölé menni.
A másik fontos dolog, hogy egy savas ólomakkumulátort, amelynek 6 cellája van, tehát névlegesen 12V-os, maximum 14.4 volttal lehet tölteni, ugyanis
efölött megindul a durva buborékképzódés, ami igencsak rongálja az akkut.
Ha a mért érték magasabb, elsődlegesen ellenőrizni kell a kábeleket, csatlakozásokat, de digitális műszer esetén gyakori az is, hogy a gyűjtás "zavarja" a műszert, így hibásan mér.
6V-os rendszer esetén ez felezett értékekkel értendő.
- Mi a különbség a 2T Trabi és a 4T Trabi generátora közt? Nem sok. Nagyon hasonlítanak, csak az első pajzs különbözik
- Hogyan működik a 12 voltos rendszer töltése? A töltés a következőképpen működik 12V-os generátoros autón:
- álló helyzetben a feltöltött akkun olyan 12-12,8 volt mérhető, nyugalmi fogyasztóktól függően
- alapjáraton kb. ennyit tölt a generátor is, vagy kicsivel többet. A különbség annyi, hogy ha kisebb fogyasztót bekapcsolunk, nem fog leesni a feszültség
- a fordulat emelésével a töltés elindul felfelé, nagy fogyasztó nélkül hamarosan el is éri a 14.0 voltot, és itt betonkeményen meg is áll. Ha lámpát, vagy más nagyobb fogyasztót bekapcsolunk, akkor a 14V eléréséhez természetesen nagyobb fordulat szükséges. Ha sok fogyasztót kapcsolunk be (lámpa, ködfény, hátsóablak-fűtés, stb...), akkor a Trabi generátornál simán elképzelhető, hogy nem fog 14V-ot tölteni, hiszen nem ekkora fogyasztásra tervezték.
Ez alapján tehát, ha fogyasztók nélkül az autó 13.6 voltot tölt, az kevés, ha 14.0 voltot tölt, az pont jó, ha 14.8 voltot tölt, az baromi sok. Persze, ha 14.3 voltot tölt, az is sok, de ha 14.4 felett, az kifejezetten nagy gáz.
6V-os rendszer esetén ez felezett értékekkel értendő.
- Hol vehetek könyvet Trabanthoz/Wartburghoz/akármilyen autóhoz ? Maróti Autóműszaki Könyvkereskedő és Csomagküldő Szolgálat
1205 Budapest, XX. ker. Nagykőrösi út 91.
Tel./fax.: 06-1/285-66-08, 06-1/285-01-16
nyitva: H-P 8-18-ig
E-mail :
maroti.konyvker@matavnet.hu Web :
www.maroti.net - új címük, hamarosan működik !
- Hogyan csinálhatok melegebbet a Trabantomban ? Két megoldás létezik. Ha hosszabb utakon használod az autót, folyamatos fordulaton, elegendő a gyári fűtésrendszer felülvizsgálata, kisebb tökéletesítéssel. Ha többet jársz városban, mindenképpen külső fűtésben kell gondolkodnod. Erre egy megoldást nyújt a Barkas gyári, benzinnel működő állófűtése.
Előbbivel kapcsolatban itt találsz némi útmutatót:
https://twk.lusteenet.hu/modules.php?name=topics&file=olvas&cikk=szereles-41274ddf211e2 Utóbbihoz pedig egy kis info itt:
https://twk.lusteenet.hu/modules.php?name=topics&file=olvas&cikk=szereles-41152c9f79887 - Hány kerékre tegyek téligumit? Röviden és tömören: mindegyikre. Ha a pénztárca engedi, legyen mind a 4 keréken új, vagy majdnem új gumi, minél mélyebb mintázattal. Célszerű külön felnire tenni őket, jó állapotú felnit 500 forintért bármelyik bontóban találhatunk. A gumik meghálálják, ha nem gyötörjük őket évente kétszer a cserélgetéssel, ráadásul otthon pikkpakk cserélhetjük a kerekeket ha a szükség úgy hozza. A tárolásnál is jót tesz a gumiknak, ha felnin tárolju, enélkül kizárólag egymás mellé állítva rakjuk kel szezonon kívülre. Ha nincs pénzünk 4 gumira, csak kettőre, akkor merül fel az igazi kérdés: hova tegyem? Megoszlanak a vélemények, vannak akik arra esküsznek hogy elöl legyen, vannak akik azt mondják, hátra kell a jobb gumi; mindkét félnek van igazsága. Abból induljunk ki, hogy elsőkerékhajtású autónk van. Ahhoz hogy el tudjunk indulni, tudjunk haladni, tudjunk kanyarodni és meg tudjunk állni: elöl kell kapaszkodó gumi. Ahhoz hogy megfelelő oldaltartása legyen a kocsinak, ne riszálja a farát, ne csússzon ki kanyarban: hátul kell a tartás. Nade sokra megyünk a stabilitással, ha egyhelyben állunk, mert az elöl lévő nem megfelelő gumi miatt egyszerűen el sem tudunk indulni! A tapasztalatok szerint az elöl téli + hátul jó nyárigumi kombináció is egész jól használható kombináció. Erősen kopott, aligmintás hátsó gumival maximum üres parkolóban közlekedjünk, buliból, mert már enyhe kanyarodáskor is képes kitörni a kocsi fara. Ez ellen egyébként jó szolgálatot tesz a csomagtartó kiürítése. Csak a legszükségesebb dolgokat tartsuk benne, ugyanis minél nehezebb az autó fara, annál könnyebben tör ki és annál nehezebben fogható meg. 2 egyszerű felni súlya is csúnya meglepetéseket tud okozni! A téliguminál fontos, hogy a gyári méretnél ne legyen szélesebb, sőt, akár keskenyebb is lehet a gumi. Ennek oka az, hogy keskenyebb gumi esetén az autó súlya kisebb felületre oszlik el, nagyobb lesz a felületi nyomás. Ezáltal jobban belesüpped a gumi a hóba, nagyobb erővel nyomódik az úthoz, jobban tud kapaszkodni.
- Mikor váltsak téli/nyári gumira ? Elég egyszerű a recept: ha a nappali átlaghőmérséklet +7 fok alá csökken egy héten át, érdemes feltenni a téli garnitúrát. A nyári gumik ugyanis e határ alatt radikálisan megmerevednek, és tapadásuk gyorsan csökken. Ugyanez fordítva is érvényes, tehát ha tavasszal a nappali átlaghőmérséklet +7 fölé kúszik egy hétig, vissza lehet váltani a nyárira. Ha a fentiek alapján felnivel együtt tároljuk a téli/nyári gumikat, akár 10 perc alatt is átállhatunk szezonális üzemre.
- Mit jelentenek a gumiméretben szereplő számok? Vegyük alapul a Trabi gyári gumiméretét: 145/80 R13.
A 145 a futófelület szélessége mm-ben.
A /80 egy viszonyszám, azt mutatja meg, hogy a gumi oldalfal-magassága hány százaléka a futófelület szélességének. Esetünkben 145 * 0,8 = 116 mm. Ha itt nem találunk számot, akkor az "normál" viszonyszámot jelent, ez elméletileg és hivatalosan 82, a gyakorlatban ez 80-nak felel meg. Tehát a 145 R13 gumiabroncs megfelel a 145/80 R13-nak.
Az R13 pedig azt jelenti, hogy 13 collos (1 coll kb 25,4 mm) a felni átmérője.
- Mekkora gumikat rakhatok fel a Trabi felnijére? Gyári méret 145/80 R13. 155-ös gumit még minden további nélkül feltehetünk a felnire. A 155/80-as méret 2 %-kal nagyobb kerületű, ennyivel nő a valós sebesség és a megtett út, és ennyivel "csökken" a fogyasztás. 155/70 esetén 3 % az eltérés, ellenkező irányba, ennyivel csökken a kerület. 165/70-es gumit is felpasszírozhatunk rá, a kerület gyakorlatilag változatlan lesz, de ez már nem egészséges. Túl széles a gumi a felnire. Téligumit 135/80-as méretben feltehetünk, ez a 155/70-hez hasonlóan 3 %-os kerületcsökkenést okoz.
- Mi(k) az(ok) a különálló LED(ek) az átfolyásmérőben? A műszerban alul látható egy színtelen, LED-hez hasonló alkatrész. Ez nem LED, hanem fotodióda. Az átfolyásmérő LED-jeinek fényerejét szabályozza, sötétben halványabban, világosban erősebben világítanak.
Egyes műszerekben van itt még egy piros valami is, ez tényleg LED. Speciális kivitelekben a benzincsap tartalékállását jelzi.
- Milyen 5seb váltót lehet beletenni a 4T-be? Gyakorlatilag semmit. A váltó kialakítása roppantul hasonlít a VW korabeli típusaihoz, de egy az egyben egyik sem szerelhető be. Más kérdés, hogy a váltótartó bakok kisebb alakításával már beépíthető néhány újabb VW-csoporthoz tartozó márka váltója. A legközelebb talán a nálunk nem forgalmazott Skoda Felicia 1.1-es 5 sebességes váltója áll a Trabanthoz.
- Milyen olajat tegyek az 1.1/1.3-ba? Nehéz kérdés. A (Trabant) gyári előírás 20W viszkozitást ír elő, a Volkswagen ugyanezekre a motorokra 10W40-et ír elő. Ettől persze még nem a legjobb megoldás a köztes, 15W40 olajak használata.
A tapasztalatok szerint bármely, többé-kevésbé márkás 10W40-es, fél- (vagy másképpen rész-) szintetikus olaj megfelel. Az adalékolt, drágább, márkásabb olajak is megfelelőek, de gyakorlatilag teljesen feleslegesek.
Az olajcsere megadott periódusideje gyárilag 15.000 km, vagy 1 év. A mai olajakkal ez kitolható némileg, de maximum 20.000 km vagy 1 év időtartamra, mivel a motorok hidrotőkéi igen érzékenyek erre. Minden olajcserénél kötelező a szűrő cseréje is.
- Milyen váltóolajat töltsek a Trabantba, és milyen gyakran cseréljem ? Különbözik a 601 és az 1.1. váltójába töltendő olaj.
Gyári előírásként a kétüteműek váltójába speciális, Trabant hajtóműolaj szükséges, méghozzá a szabadonfutó miatt. Ezt itt-ott még lehet kapni, a MOL palackozásában, persze kérdés, hogy mennyire használható állapotban. Ezen olajak ugyanis csekély mértékben magukba szívják a levegő nedvességtartalmát. Néhány éves tárolás után ez még nem mérvadó, ám tíz, vagy esetleg több tíz év után viszont komoly mértéket ölthet. Ezért mindenképpen vizsgáljuk meg a palackot. Ha horpadt, mintha vákum alatt állna, inkább felejtsük el.
A mai választékban a legközelebb a 75W90-es, szintetikus váltóolajak állnak az eredetihez. Ezzel feltöltve a 2T szabadonfutója tökéletesen fog működni, és nem elhanyagolható módon a megfelelő kenést is biztosítani fogják.
A négyüteműek váltójában a gyári előírás 80W viszkozitású hajtóműolaj. A manapság forgalomban lévő 80W90 olajak ennek tökéletesen megfelelnek, tehát ezekkel nyugodtan helyettesíthetjük az eredetit. Ez esetben viszont elgondolkodhatunk a 75W90-es szintetikus hajtóműolajon is, mert a követelményeknek megfelel, ám nagyságrendekkel zajtalanabb működést eredményeznek, és azonos márkát tekintve nem jelentenek nagy árkülönbséget.
Az olajcsere-periódus nagyjából egyezik. Kétüteműeknél 30.000 km, vagy 4 év, négyüteműeknél 45.000 km a gyári ajánlás, ám a mai olajak esetén, különös tekintettel a kétüteműekbe töltendő szintetikus hajtóműolajra, teljes nyugalommal tartható mindkét típus esetén a 45-50e km-es csereperiódus.
- Milyen gyertyát használjak a 2T Trabimba? A legjobb természetesen az eredeti, NDK-ban gyártott Isolator. A gyári előírás itt is meglehetősen érdekes, hiszen a különöző korokban a technikai szintnek megfelelő hőértékű gyertyákat írtak elő. A széles hőértékű gyertyák megjelenésével az előírt hőértékek egyre csökkentek, így igazából a nem korabeli gyertyák esetén idejétmúltnak tekinthetjük az eredeti ajánlásokat.
Ezek alapján tehát az eredeti, NDK-s Isolatorból mindenképpen 225-ös hőértékűt érdemes beszerelni.
Mivel azonban manapság gyakorlatilag beszerezhetetlen eredeti gyertya, a mai választékból kell szemezgetni. Először is szögezzük le: a most kapható, Isolator feliratú gyertyáknak alig-alig van köze az eredetihez. Ezeket a Beru gyártja, és a tapasztalatok szerint sok mindenbe megfelelnek, de valahogy Trabant-Wartburg típusokba nem.
Tartós használatra leginkább a valamikori PAL gyertyák válnak be, amelyek manapság Brisk névre hallgatnak. Ebből az eredetinek megfelelő az N15Y, illetve az N15YC. Ezek csupán az elektróda kialakításában térnek el, az előbbi visszahúzott elektródával készül. A tapasztalatok szerint olcsósága "ellenére" a legstabilabb üzemet biztosítják normál és extrém üzemi körülmények között is.
Ha valaki mindenképpen "minőségibb" gyertyára vágyik, javasolt még az NGK BP6HS vagy B6HS használata.
A két-, három-, vagy négypólusú gyertyák a közhittel ellentétben nem túl praktikusak a kétütemű autókban. A több elektróda nagyobb veszélyt jelent az "elektródahidak" kialakulására - ezt hívják "beköpött" gyertyának.
Bármilyen gyertyát is használjunk, 20.000 lefutott kilométer után le kell cserélni. Ne tévesszen meg az egyéb típusokra megadott gyertyacsere-periódus, a kétütemű Trabantok gyertyái adott távolság lefutása alatt kétszer annyit gyújtanak.
- Melyik jobb, a megszakítós, vagy az elektronikus gyújtás ?
Vita nélkül az elektronikus... A megszakítós gyújtásnak egyetlen előnye van a gyári elektronikussal szemben, a fordulatszámfüggő előgyújtás-szabályzás. Hátránya viszont annál több. Folyamatos utánállítást és karbantartást igényel, de az egyszeri beállítás is lényegesen bonyolultabb. Az elektronikus gyújtás esetében viszont egyetlen gyújtási időpontot kell beállítani, és ezzel extrém esetben akár évekre is elfelejthetjük a gyújtást.
A gyári mellett egy magyar megoldás is létezik az elektronikus gyújtásra, ennek határozott előnye, hogy a gyári alaplap helyére kompletten beszerelhető. Így megmarad a röpsúlyos szabályzó is, tehát a fordulatszám függvényében is szabályoz. Aki hozzájut ilyenhez, mindenképpen csapjon le rá.
- Kutas keveréket tankoljak, vagy magam keverjem az üzemanyagot? Kinek-kinek saját belátására van bízva. Ha valaki azt hallja, hogy a szomszéd kúton tankolt keveréktől már a negyvenhetedik 2T motor állt be a környéken, az természetesen kezdje meg a saját keverést. Más egyéb ok nem nagyon szól mellette, pláne nem gazdaságossági okok...
Persze ez nemsokára elméleti szintre fog kerülni, mert szépen lassan elfogynak majd a keveréket árusító kutak. Ezért, és a már most is otthon mixelőknek néhány fontos tudnivaló:
- A normál (nem veterán) kétütemű Trabantokhoz előírt keverési arány minden ellenkező híreszteléssel ellentétben 1:50. Ebben ráadásul bőven van biztonsági tartalék is, tehát teljesen felesleges, gazdaságtalan, és esetleg káros is a túl sok olaj betöltése. Ez tehát azt jelenti, hogy 50 liter benzinhez 1 liter olaj szükséges. Teli tankot feltételezve ez 26 literhez 0,52 liter olajat jelent, tehát nagyjából fél litert.
- Az olaj minősége gyakorlatilag nem számít. Természetesen igaz az, hogy az ásványi olajak kokszolják az égésteret, míg a szintetikus olajak nem. Ez viszont a félszintetikus olajakra nem igaz, mivel ezek ásványi alapra készülnek, szintetikus adalékolással. Árszint tekintetében viszont a teljes szintetikus olajak erős hátrányokat sorakoztatnak fel - mire az ásványi olaj lekokszolja az égésteret, annyit spóroltunk meg rajta, amiből kényelmesen telik majd két új, koksztalan hengerfejre, és két tömítésre :)
- A legfontosabb: mindenképpen kifejezetten kétüteműhöz tervezett olajat használjunk. A nem ide fejlesztett olajak legyenek bármilyen márkásak, nem felenek meg a céljainknak, mert nem keverednek megfelelően a benzinnel.
- A saját keverés legjobb módja, ha az olajat töltjük először a tankba, majd erre "csapatjuk" rá a benzint a töltőpisztolyból. Ha esetleg kannából töltjük a benzint, dolgozzunk a Go, Trabi, Go!-ban is látható módszerrel: az olaj és a benzin betöltése után, nyitott motorháztető mellett a két sárvédőt megfogva mozgassuk meg az autót jobbra-balra jó alaposan !
- Milyen rendszeres karbantartást igényel a 2T Trabi? Talán a legfontosabb, mégis oly gyakran elhanyagolt teendő: az 10000 km-enként, vagy félévenként elvégzendő zsírzás. Az autónak 7 zsírzási pontja van. 1 a kormánymű felső részén középtájban, 2-2 a jobb és bal csonkállványon elöl-alul és hátul-felül a függőcsapszegeknél, és 2 a kézifékkötél tokjában.
Azokon az autókon, amelyek még megszakítós gyújtással működnek, a gyújtás rópsúlyán található bütyök felületét egy kis filcdarab olajozza. Ezt 10.000 km-enként, vagy félévenként 6-8 csepp olajjal meg kell nedvesíteni, és oly módon beállítani, hogy a bütyök "emelőélét" elérje, de a "völgyeket" ne. A megszakítókat 5000 km-enként ellenőrizni kell, Ha a 10.000 km-t is bírják, tovább is maradhatnak, de a forgócsapjukat egy-két csepp olajjal meg kell kenni.
Manapság az akkumulátorokról kevés szó esik, hiszen a gondozásmentes akkumulátorokar vásárlás után csak be kell szerelni, és legközelebb csak a halálos ítélet kimondása után érdemes hozzányúlni, mikor is végleg kihajítjuk az autóból. Ha valakinek mégis hagyományos akku van az autójában, 3 havonta ellenőrizze az elektrolitszintet. A folyadéknak a cellák felső éle felett kb. 5 milliméterrel kell állnia. Ha kevésnek ítéljük, utántöltése KIZÁRÓLAG desztillált (ioncserélt) vízzel történjen. Akkumulátorba savat utántölteni szigorúan tilos. Ez még arra az esetre is igaz, ha az akkuból valamely véletlen folytán kifolyt az elektrolit - az ilyen akkumulátorokat el kell felejteni, helyük az erre alkalmatos gyűjtőedényben van, használatra alkalmatlanok.
Ami talán a legfontosabb, de legmostohábban kezelt téma: a fékfolyadék cseréje. Fokozottan igaz a fékolajra, hogy a légnedvességet magába szívja. Emiatt a látszólag zárt fékrendszer is olyan mennyiségű vizet vesz fel, hogy két év után KÖTELEZŐ lecserélni azt. Enélkül a víztartalom miatt a folyadék forráspontja radikálisan lecsökken, bőven a fék üzemi hőmérséklete alá. Ekkor a forrás következtében képződő vízgőz-buborékok miatt a fékolaj összenyomható lesz, a fékhatás gyakorlatilag nullára csökken egy pillanat alatt. A lehűlés után a hiba nyomtalanul eltűnik, így elég nehéz lesz megtalálni az okát...
A fékrendszer utántöltésére mindenképpen csak olyan olajat használjunk, amivel a rendszer fel lett töltve. Ha ilyen nem áll rendelkezésre, vagy a típusa ismeretlen, utántöltés helyett a teljes mennyiséget le kell cserélni.
Feltöltésre elméletileg elég a DOT3 minősítéssel rendelkező fékolaj is, de az első dobfék fokozott melegedése miatt nem túlzás a DOT4-es fékolaj használata, mivel ez magasabb forrásponttal rendelkezik.
- Milyen ülést tegyek a Trabantba ? Gyakorlatilag bármilyet. Komolyabb átalakítás nélkül csupán a Wartburg ülései passzolnak a Trabantba, illetve csak azokba a késői Trabantokba, ahol az üléssínek csavarozva vannak a padlólemezhez, Ezeknél a csavarfuratok apró igazítása elegendő a Wartburg sínek fogadásához. Minden más ülés beszerelése némi faragást igényel, tehát csupán egyetlen szempont marad - dönthető legyen a donor ülése.
- Hogyan kössem be az ISO-csatlakozót ? Alapvetően a fejegységek ISO-csatlakozója abból a célból készült, hogy egy azonos szabvány alapján csitt-csatt módszerrel lehessen a mangnót ki-be szerelni, esetleg autók között cserélni. A célnak persze csak nagyjából felel meg, hiszen a szabvány azért van, hogy legyen mitől eltérni.
A csatlakozó a rádión, hátulról nézve A szabványnak tulajdonképpen az alsó két csatlakozó képezi részét, a legtöbb autóban és rádión csak ezek vannak bekötve, illetve a harmadik gyakran nem is létezik. A teljesség kedvéért megjegyzem, hogy a CD vezérlést, illetve jelkimenetet tartalmaz.
Legalsó (táp-) csatlakozó bekötése:
1 - spec.
2 - Telefonnémítás
3 - üres
4 - +30 (állandó pozitív)
5 - Elektromos antenna
6 - Világítás
7 - +15 vagy ACC (gyújtás, vagy kapcsolt pozitív)
8 - -31 (test)
A szabvány legalábbis erről szól. Az elektromos antenna, a telefonnémítás, illetve a világítás természetesen nem minden esetben létezik az autó vagy a rádió csatlakozójában, a 4-es és 7-es lábakat viszont rendszeresen felcserélik az autógyártók. A rádiók általában megfelelnek a szabványnak.
Köözépső (hangszóró-) csatlakozó bekötése:
1 - Jobb hátsó +
2 - Jobb hátsó -
3 - Jobb első +
4 - Jobb első -
5 - Bal első +
6 - Bal első -
7 - Bal hátsó +
8 - Bal hátsó -
-prokee - / Soma