Az oldal egyes szolgáltatásait csak regisztrált felhasználóink vehetik igénybe.
A regisztráció ingyenes!
Regisztráció új felhasználóknak
Regisztrációs feltételek
A regisztráció befejezésével elfogadod azt, hogy az adataid adatbázisban tároljuk.
Neved és beceneved elérhető lesz bárki számára, E-mail címed csak regisztrált tagok számára, a többi adatod pedig bizalmasan kezeljük.
Tény, hogy döcögõs egy darabig, de hamar elmúlik. Meg nem is nagyon használom, így annyira nem is izgat. Igazából még gázüzemnél kötöttem ki, mivel ott nem használ semmit, ugyanis a gázrózsa a karburátor tetején van. Magyarán attól nem lesz dúsabb a keverék. Ellenben nehézkes volt indítani gázon - télen. Kikötve már sokkal jobban indult. Gázüzemnél egyébként nem okozott gondot a szívatás hiánya, tökjól ment nélküle.
Ha kijön a jó idõ és mész egy hosszabb távot, érdemes lehet megpróbálni a szívató kikötését, hátha az nem nyílik ki teljesen. Vagy amikor már üzemmeleg a motor, levenni a boxkesztyût, és megnézni, hogyan áll a csappantyú. Ha függõlegesen, akkor bizony más okozza a túlfogyasztást. (Úszószint pl.)
Az elõgyújtás témaköre veszettül hosszú fejezet. Alapvetõen: a lassabban égõ üzemanyagoknál magasabb elõgyújtási szögre van szükség. Ugyanis mire felér a dugattyú, akkor már megfelelõ nagyságúnak kell lennie a lángnak. A gáz sokkal lassabban ég, mint a benzin, emiatt jobban bírja a nagy elõgyújtást. Mondhatjuk úgy is, hogy jobb a kompresszió tûrése, kevésbé hajlamos a kopogásos égésre. Egy biztos: amikor áttértem benzinre, a gázhoz optimalizált gyújtás értékkel csörgött a motor terheléskor. A kocsiba egyébként szereltem egy lambda szondát ill. monitort, mindkét üzemanyagnál jó értékûre volt beállítva a keverés. A gázüzem persze primitívebb volt, a terhelés nem volt figyelembe véve (AFC nevezetû cuccal ez is megoldható többé-kevésbé), de a monitor segítségével addig csavartam a reduktor nyomásszabályzóját, ill. a karbihoz menõ gázcsõ keresztmetszet csavarját, míg a gyakran használt tartományoknál/terheléseknél jó keverési arányt tudtam elérni.
Az alkoholt nem próbáltam kocsiban (leszámítva 3 liter mocskos rossz pálinkát a szélvédõmosó tartályba), de ahogy utánaolvasgattam, annyira nem éri meg, kb. ugyanakkora összegre jönne ki a többletfogyasztás miatt. Spórolásra mindenkinek a gázt ajánlom. (Amikor én használtam, 30-40%-ot lehetett vele spórolni forintban kifejezve.) De mit sem ér mindez, ha olyan a vezetési stílus... Amúgy az alkohol is lassabban ég, emiatt az is jobban bírja (=igényli) az elõgyújtást.
Nagy valószínûséggel át kell fúvókázni picit a karbit, hogy jó legyen vele, nagyjából jól gondolod itt a dolgokat. Abból kell kiindulni, hogy a motorba áramló levegõ mennyisége változatlan, és azt kell kitalálni, hogy mennyi alkoholt bír elégetni. Injektoros autóknál az üzemanyag nyomás hangolásával jó eredményeket lehet elérni, karburátorosnál ez kb. az üzemanyagszintnek feleltethetõ meg. Azonban a úszószint emelése vagy a szívató mûködtetése eléggé kõbaltás módszer, pontosnak semmiképpen sem nevezném. Nem akarlak lebeszélni az etanolos közlekedésrõl, csak figyelmeztetnélek: lehet, hogy sokat kellene vele szórakozni, mire jó lenne, és kérdõjeles az elérhetõ megtakarítás mértéke. Ha nem lenne kiforrott recept, én nem állnék neki, max. ha sok idõm lenne. Úgy rémlik, van itt a fórumon valaki, aki rendszeresen etanolt használ, õ mintha sokat próbálkozott volna vele, és végredményben jó is lett neki. De már nem emlékszem, ki volt.
A szivató fojtószelet teljesen nyitott állapotban való rögzítése az rendben van. Egyetlen a kérdésem ezzel az állással kapcsolatban, hogyan fog mûködni a motor hideg indításkor ?
Nekem volt szétesve a szivató rudazat és bizony örökké fulladt hidegen, nem akart járni a motor. Mióta össze van rakva, azóta jár. Elõtte annyit sikerült tennem, hogy fél, vagy annál kicsit zártabb állásban rögzítettem a fojtó szelepet és úgy már valahogyan járt hidegen is a motor, viszont 10l-es fogyasztása volt, akár városban akár orzságúton mentem vele !!:rolleyes:
Igen, igaz, az elõgyújtást növelni kell, akkor lesz nagyobb energia. Ha alkoholt is tankolok, akkor gondolom, a kisebb elõgyújtás a jó, ha tisztán benzin, akkor pedig nagyobb ?
Alkohollal próbáltat a trabicseket ?
Nekem egy 25-30%-nél nagyobb mennyiségben már kissé döcögött tõle. Az alapjárat rendben volt. Ha kis gázzal kezdtem gyorsítani, akkor elkezdett döcögi, fulladozni a motor, ha jobban ráléptem a pedálra, akkor helyrejött a járársa és elkezdett húzni, egyenletes gáz tartásnál nagyjából rendben volt, enyhe fulladozás elõfordult. Azt tudom, hogy az alkoholhoz más levegõ-üzemanyag keverési arány kell, gondolom, ez lehetett az oka a viselkedésének. lehet e esetleg valami kézi állítószerkezetet készíteni, amivel az utastérbõl egyszerûen tudnák állítani a keverési arányon, attól függõen, hogy tiszta benzin, vagy mondjuk fele benzin-fele alkohollal járok ?
Én a fojtó szelepre gondoltam, annak a részleges zárásával lehetne növelni az üzemanyag részarányát a levegõhöz képest.
Szívató kikötés: hátul-kívül van a rudazat, ami mozgatja a fojtószelepet. Azt a rudat szépen nyitott állapot mellett kábelkötegelõvel rögzítettem. :) A bimetál meg azt csinál felõlem, amit akar. :)
Szerintem a 4T-k nagy részénél a rosszul beállított szívató okozza a többletfogyasztást.
Az elõgyújtáson a toronynál lehet állítani. Az elosztó fedélnél van 2db 10-es kulcsnyílású csavar, azokat kell fellazítani. Ezután a tornyot hátrafelé tekerve lehet növelni az elõgyújtást. Az egész elõtt érdemes szikével megkarcolni az alumínium házon a kiindulási helyzetet. Nagyjából akkor jó, ha pont nem csörög sosem a motor. Érezhetõ nyomatéknövekedést lehet vele elérni.
Fontos paraméter még a karburátorban lévõ üzemanyagszint magasság értéke is. Ez nem rég volt téma vagy itt, vagy a barkácsban.
Segítségre lenne szükségem. Szeretnék egy szép garnitúra felnit a sasom alá, de nem tudom mi-vagy mik azok a méretek melyek szóba jöhetnek. Tervezem,, hogy terpesztem a hátulját, ha esetleg ez beleszólna a méretválasztásba. KÖszööm szépen elõre is a segítséget
4T kombi, átlagos motorral, kikötött szívatóval, 155/80-as gumival (difi hosszítás gyanánt...) hosszú távon 70-es kinti sebességgel 4.95l a legjobb 100-on (pontos távolság, pontos térfogat mérés). Amíg gázüzemû volt, jellemzõen 6.5l gázt evett meg ugyanilyen körülmények között. Ha nyomtam neki, akkor 8-9-et. Benzinnél még nagyon nem nyomtam. A gyújtás csörgéshatár alá állítva, minden más széria.
Télen, rövid távon természetesen más értékek jönnek ki, de abból csak a gázt tudom: nyáron 9l volt városban (hegyvidéki részeken), ugyanez télen 11l.
Én standardan 7,7-7,8-as fogyasztást mérek túlnyomó részben országúton, hosszú távon. Néha volt 7,4-7,6-os érték is. Nem tudom, hogy ez kb. jónak számít, vagy lehetne még állítani rajta.
a pedálra ránézve a fékpedálhoz képest nem áll nagyon másképp?Mert ahova a kuplungbowden van csatlakoztatva, az a furat szokott kikopni, és a pedál pedig elhajolni,ami vagy a pedálszárán jelentkezik, vagy a tûzfalon kéredzkedik át a bowden...de a pedálgörbület látszik a pedál állásán..
Köszi ! Bízom benne, hogy a kuplung állítás megoldja a problémát. Remélem, hogy nem a váltó 2-es fokozatának szinkron gyûrûje, vagy egyéb része ment szét.
Nekem 1x volt hasonló 4T-nél csak nem sokra rá el is tört a kiemelõ villa. Elfáradt az anyag és mindig nehezebb volt sebességbe tenni. Aztán utánállítás, egy darabig minden ok, aztán megint csinálta míg el nem tört.
Leginkább a 2-es fokozat szokott tönkre menni, én továbbra is a kuplungra gondolnék. Elsõ körben szerintem állíts rá a bowdenre, akár egy picit jobban, mint kellene (egy teszt erejéig), és nézd meg, változik-e a kapcsolhatóság.
57 ezret futott váltónál nem szabadna ilyesminek lennie... az oldhatóságot persze nem feltétlenül csak a bowden befolyásolja; extrém esetben, ha billeg a tárcsa a tengelyen, vagy leválik egy darabka a betétbõl, akkor megfelelõ mértékû kiemelésnél is átmehet némi nyomaték a váltó felé.
Azon gondolkodom, hogy a már említett váltási problémát vajon a kuplung, vagy inkább a váltó hibája okozza ? Eddig a kuplungra gyanakodtam, hogy nem kapcsol rendesen szét, de mostmár inkább a váltón kezdek gondolkodni, hogy annak lehet a hibája, mivel bár eleve elég nyers a 4T váltója, de az összeakadási probléma az kifejezetten az 1.-esbõl 2-esbe váltáskor van.
Volt már másnak is ilyen tapasztalata ?
Egyesbe is általában nehéz betenni, hármasba hol könyebb, hol nehezebb, négyesbe megy, csak várni kell kicsit.
A rudazat kopása nem okozhat ilyet vajon ? Bár csak 57ezret futott az autó.
Köszi, megnézem mégeyszer, hogyan is van ott csavar, amit el tudok tekerni. Gondolom, hogy kopott kicsit a kuplung, gyengült a rugó, vagy nyúlt a bowden, azért lehet, hogy nem választ szét rendesenm, mostmár a többi fokozatba is nehezebb váltani.
Érdeklõdöm, hogy hogyan tudom megkülönbözetni a hosszú negydikes fogaskerék párt? Fogszámot tud valaki mondani, vagy esetleg eladó van-e valakinek, ha igen pm-ben üzenhet.
Sziasztok! Szeretném ismét feltenni a kérdést :) Hogyan tudom leszerelni az újabbik (nagy) belsõ visszapillantó tükröt Trabant 1.1-bõl? Biztos hogy csavar fogja oda, de nem találom a módját. Ötletek? Köszönöm!
Sikerült valamennyi beállítani a karbit. Talán még az o gyûrû is segített csak egy bajom van még, a tûszelep. Nem hajlandó lezárni, mit lehet vele kezdeni? Pedig pár hónapja lett véve.
Elsõre gyújtáskapcsolónak tûnt. Talán a riasztó az. Valószínûleg a 15-ös pont van megszakítva, amíg indítózol, kap gyújtást a motor az önindítóról (II.), és jár, de visszaengedve a kulcsot I. állásra, ez a hurok megszûnik.
[justify] Szeretnék egy kis segítséget kérni :) Az öregem örökölt egy 1.1 Trabit, de az istennek nem tudjuk mûködésre bírni. Ha valaki tud, akkor lásson, el tanáccsal hol kereshetnénk a hibát :S Addig tudtuk mûködtetni, amíg áthoztuk az elõzõ helyérõl, kb. pár utcával arrébb :D Aztán másnap reggel nem indult, Délután ránéztünk akkor már ment, de azóta fenn áll ez a hiba A hiba a következõ: Az autó beindul, amíg el van fordítva benne a kulcs teljesen, de amint elengedem, akkor leáll a motor, tehát addig megy a motor, felpörög stb. Akksi teljesen fel van töltve, Gyújtás elosztó volt benne cserélve, gyújtás kábelek is. Egy ismerõs tanácsolta, hogy cseréljünk benne gyújtás kapcsoló betétet az is megtörtént, de nem változott semmi. Átnéztük a biztosítékokat is, és ott sincs hiba. A történethez még hozzá tartozik, hogy folyamatosan szól benne a riasztó, csak úgy megszólalt teljesen magától kikötöttem az elektromos részét, de nagyon nem változik semmi, ha megy, ha nem a kocsi ugyan úgy nem indul, nem tudom, ennek köze lehet a hibához. (3 kábel megy a riasztóba Piros, ami gondolom a pozitív ág egy fekete, ami a földelés és egy kék, ami nem tudom, mi lehet :D ) Az öregem arra is gondolt lehet a riasztó blokkolja az autó indulását én személy szerint Elektronikai hibára tippelek, ha ez áll fenn nem tudom, hol keressük. [/justify]
Az átfolyásmérõre gondoltam, azokat cserélem meg. A két karburátor ép alkatrészeibõl lett egy mûködõ összepakolva, ez van most rajta. A maradék karbi-alkatrészek görbe, repedt, sérült, stb.
Kideríthetõ még a paripa eredeti rendszáma? [i](Módosította fegyvatti 2015.02.16. 19:24-kor)[/i]
Jahogy még nem lettek piszkálva a karbik? Akkor mindenképpen csak cseréld fel õket. Semmit ne csinálj a másikkal, csak vedd le, és tedd fel. Egyedül a karimáját ellenõrizd, nem görbe-e. A rögzítésnél esetleg használj önzáró anyát vagy menetrögzítõt, és akkor nem kell agyontépni a csavart, nem görbül el a karima.
Az átfolyásmérõ lelki világát végképp nem ismerem, elsõ körben a hozzá vezetõ vezetékeket ellenõrizném. De szerintem a mûszer lesz a hibás, nem a jeladó, vagy a tyúkbelek.
A folyatós karbinál valószínûleg tûszelep vagy úszó hiba állt fenn.
Két Trabant került majd' egyszerre, mindkettõ '90 májusi. A mûködõbõl folyt a benzin, az alkatrésznek került hiányos volt, de a karburátora kb. ép. A két karbit mixelte egy régi ismerõsöm aki (saját) Trabantot javítgatott anno, de azok még nem ezzel a karburátorral készültek. Köszi a tippeket, próbálok rajta idomítani valamit. :)
Nem mûködik az átfolyásmérõje, minden led haloványan világít. Erre vmi ötlet?
Amúgy nálad szerintem a benzinszinttel lesz baj. De az is lehet, hogy a szívató van rosszul beállítva. Ha a karburátoron belül van a hiba forrása, ezekre tippelnék. De okozhatja levegõ fúvóka eltömõdés is.
Itt van a legalján egy sematikus ábra a H1-1 mûködésérõl: [url]https://trabitechnik.com/index.php?page=47&lang=de&page_number=2[/url]
Az egyik könyv részletesen leír egy csomó alapértéket, amire be kell állítani a karburátort. Pl.: szívató, pillangószelep alapnyitása (2 féle érték évjárattól függõen), üzemanyag szint, ilyesmik. Ezeket nem részletezem, el kell olvasni, és az alapján a lehetõ legpontosabban beállítani. További feltétel a beállított gyújtás, tiszta légszûrõ, üzemmeleg motor, felkapcsolt reflektor, tehát a szokásos dolgok, amik az alapjárat állításához szükségesek. Ha szembõl nézed a karburátor, balról srégen van a fordulatszám csavar (mennyiség csavar). Jobb oldalt oldaról pedig a keverékcsavar (minõség csavar). Utóbbi elméletileg plombált. Gázelemzõ nélkül úgy állítanám be, hogy nagyjából megkeresném a kívánt alapjárati fordulatszámot a balos csavarral, azután a keverékcsavart odatekergetném, ahol a legnagyobb a fordulatszám. Ezután az elõzõ lépéséeket addig ismételném, amíg: - a fordulatszám elérte a kívánt értéket, - a minõség csavar a legnagyobb fordulatszámnál van.
Ezt követõen egy kicsit kifelé hajtanék a minõség csavaron (dúsítás céljából).
Alapvetõen: - a mennyiség csavar befelé hajtásával csökken az alapjárati fordulatszám, - a minõség csavar befelé hajtásával szegényedik az alapjárati keverék
A fentiekért nem vállalok felelõsséget, én ezt hámozom ki a leírásokból, sosem piszkáltam még H1-1-et. :)
Na ez jó kérdés, a szaki szerint a legújabb, "takarék" karburátor. Épkézláb dokumentációt sem találtam hozzá, de ha adsz támpontokat az azonosításhoz talán megfejtem.
Aha ok. Mindegy már le van szedve a karbi, a gumigyûrût a tengely végére megpróbálom. Esetleg le tudnád írni mi az alapbeállítása az alapjárati csavarnak és a dúsítónak?
Ezek alapján én a tengelyre szavazék továbbra is. Az említett féktisztítós tesztet végezd el, mielõtt nagyon szétbontanál bármit is.
Amennyiben dúsra van hagyva az alapjárati keverék (arra kell hagyni elõvigyázatosságból), akkor ha egy kis + levegõt kap, vagyis falsot szív, ugyan szegényedik a motorba jutó keverék, de a mennyisége megnõ, amitõl növekszik a fordulatszám.
A gázbovden jó, sõt a rugó is ki lett cserélve egy picit erõsebbre. Hamar ugrik vissza a gáz csak a motor lassan reagál. De, hogy alapjáraton miért pörög fel magától? Nem annyira nagyon csak annyira hogy idegesítõ legyen. Egyébként most a motortér elég kulturáltan néz ki nincs rohadás se egyéb.
A legújabb típusú karbi nem tudom pontosan mi a száma, de már egyszer mondtátok itt a fórumon amikor még a motorfelújítást csináltam. Az alapjárati csavar alatti o gyûrû volt cserélve benzinállóra kicsit szorosabb, de sztem az jól tömít. A másik csavar a dúsítás vagy mi, lehet még az alatt is volt cserélve nem tudom már. Szóval olyan sok minden más nem jut eszembe. Ha falsot szív akkor csökkenni kélne az alapjáratnak nem?
Elsõnek nézd meg a gázbovdent.Sok esetben összerohad,kiszárad,vagy megtörik.Olyankor elég lassan húzza vissza a rugó,így nem tud azonnal alaphelyzetbe állni.Sokszor találkoztam ilyennel.
A magas benzinszint nem okoz ilyet, attól max. belefulladna (meg persze sokat enne vele).
Ha a motor száraz, a karbi pedig benzines, akkor érdemes levenni a karbit, és alaposan felülvizsgálni. Egy külsõ mosást mindenképpen célszerû eszközölni, hogy ne hulljon bele a szétszedéskor semmi mocsok. Mosáskor a torok két végét és a benzincsõ csatlakozását célszerû betömni, kitakarni.
Mielõtt szétszeded, a keverék csavar helyzetét jegyezd meg, bár nem olyan fontos. Tényleg, milyen típusú is a karbi? Ha valamely régi (nem H1-1), akkor csak a keverékcsavart jegyezd meg. Az alapjárati ütközõt pedig ne piszkáld, kiindulásnak jó lesz a mostani érték. Persze, ha tekergetted õket, akkor mindegy.
Hajtsd ki a keverékcsavart, majd szemrevételezéssel próbáld meg megállapítani, hogy milyen az ott lévõ tömítõ gyûrû állapota. Pl. tedd vissza fejjel befelé, és nézd, hogy mennyire (nem) tömít. Tegyük fel, hogy rossz, ebben az estben szépen le kell venni a régit (a gyári általában nem bírja ki és elszakad), majd meg kell mérni a csavaron lévõ vájat átmérõjét és szélességét. + érdemes megmérni a furat belsõ átmérõjét is. Ezután normális tömítéstechnikai boltban kell venni benzinálló O-gyûrût a megfelelõ méretben. Nem benzinállóval neki se állj, pár óra alatt megdagad és szétporlad. Azt hiszem, pontosan olyan nincs, amekkora kellene. Úgy rémlik, hogy a vájat szélességének megfelelõ O-gyûrût vettem, azonban egy kicsit kisebb volt, mint a csavar átmérõje, de ráhelyezve szépen passzolt minden irányból. Beszereléskor kend meg motorolajjal.
Amúgy nagy valószínûséggel a pillangó tengelynél szív annyi levegõt, hogy megbolondul tõle teljesen az alapjárati rendszer, és gyakorlatilag emiatt érzéketlen a keverék csavarra a motor. Oda talán 8xakárhányas O-gyûrû kell, természetesn szintén benzinálló kivitelben. Le kell hajtani a tengelyrõl az anyát, le kell húzni a fém fület a tengelyrõl, és alá be kell tenni az O-gyûrût. Még nem csináltam ilyet, de Orygabor szerint mûködik a dolog. Az igazi azonban a javítóméretes tengely volna. Vagy egy másik karbi.
Jah, tesztelésként még az is szóba jöhet, hogy amikor alapjáraton ketyeg a motor, szépen odafújsz egy kis féktisztítót / hidegindítót a tengelyhez. Ha reagál rá a motor, valóban ott a bibi.
A motor tavaly volt felújítva nincs sehol benzin nyom. De a karbi környékén mindig van valamilyen szivárgás csak nem tudom hol. Ha magas a benzin szint tokozhat ilyet? Az alapjárati csavarra pedig elég érzéketlen. Jelenleg nincs másik karbi ezt kéne megjavítgatni kicsit.
Elsõ körben márpedig úgy tûnik, hogy falsot szív. Esetleg az alapjárati keverékcsavar nem megfelelõen van beállítva. De lehet hogy a fõtengely valamelyik végénél ereszt a szimmering / labirint, és ott szív falsot.
Elõször ellenõrizd hogy nincs-e a motor és a váltó találkozásánál durva olaj nyom. Meg persze az ékszíjátrcsa tövénél. Ha nincs, akkor cseréld ki a karbi egy másikra.
Ha megoldja a karbi csere, akkor tedd vissza a régit, próbáld meg állítgatni. Ha nem akar mûködni, akkor egy megfelelõ méretû benzinálló O-gyûrût kell a tengelyhez tenni kívülrõl, és úgy újra próbálni.
Sziasztok! Miért van az hogy néha az alapjárat felmegy magától? 2T trabantról van szó. Leggyakrabban amikor menet közben meg kell állni pl. piros lámpánál kicsit felpörög a motor majd eltelik 5-10 mp és általában magától visszaáll. A karburátor elég kopott, a pillangószelep tengelye kicsit mozog, de csak a fél vége amit a bovden húz és az is max 0,4-0,5mm-t. Falsot szívna? Magas a benzinszint? Volt cserélve tûszelep is. Esetleg a pillangószelepet kéne beállítani jobban? Alap helyzetben kb. 1mm rés van a szelep és a karbi fala között. A másik gond, hogy váltáskor sem jön vissza annyira a motor fordulatszáma. Amint ki lesz nyomva a kuplung, de már a gáz nincs nyomva hallatszik még pörög egy kicsit és lassan jön vissza a fordulat. Mitõl lehet?
1990.05 havi 601S Trabanthoz keresnék olyan szakit, aki a kettõbõl összerakott karburátort rendbe tudná kapni. Másik alternatíva egy ilyen, de jól mûködõ példány, a jelenlegivel 12 liter körül eszik....